Stoicizem in pomembni quoete-i Marcus Aurelius-a


 
Stoicizem in v video pommebni "qouiti" Marcus Aurelius-a.


Stoicizem


Stoicizem je filozofski sistem, ki se je razvil v stari Grčiji okoli leta 300 pr. n. št. in je postal ena od glavnih šol grške filozofije. Ustanovil ga je Zenon iz Kitija, kasneje pa so ga razvijali tudi drugi pomembni filozofi, kot so Epiktet, Seneka in Mark Avrelij.

Stoicizem se osredotoča na dosego notranjega miru in duševne stabilnosti, ne glede na zunanji svet in okoliščine. Glavna načela stoicizma so:

Ločevanje med tem, kar je v naši moči in tem, kar ni: Stoiki verjamejo, da moramo sprejeti, da so nekateri dogodki izven našega nadzora (npr. naravni pojavi, dejanja drugih ljudi), medtem ko imamo nadzor nad svojimi lastnimi mislimi, občutki in dejanji.

Vrlina kot edini pravi vir sreče: Stoiki menijo, da je edina resnična sreča dosežena s prakso vrlin (kot so modrost, pogum, pravičnost in zmernost), ne pa z iskanjem užitkov ali izogibanjem trpljenju.

Vse je povezano z naravo: Stoiki poudarjajo, da moramo živeti v skladu z naravo, razumeti svet kot celoto in sprejeti usodo, tako kot jo prinaša naravni red stvari.

Emocije kot posledica napačnih prepričanj: Stoiki verjamejo, da so negativne emocije (kot so jeza, žalost ali strah) posledica napačnih ali nerealnih prepričanj o svetu. Če spremenimo svoje mišljenje, lahko spremenimo tudi svojo izkušnjo čustev.

Toleranca do trpljenja: Stoicizem uči, da moramo sprejeti trpljenje kot del življenja. Kljub temu pa ne smemo dovoliti, da nas trpljenje zatre, temveč moramo razviti moč, da ga premagamo.

Stoicizem ni iskanje popolne sreče ali brezskrbnosti, temveč pripravljenost na soočanje z vsemi izzivi življenja z notranjo močjo, modrostjo in ravnovesjem.


Za meditacijo pa je dober video ta za poslušati:



Tibetanska meditacija izvira iz tibetanskega budizma, ki je edinstvena oblika budizma, ki se je razvila v Tibetu in v širši himalajski regiji. Tibetanski budizem vključuje številne različne meditativne prakse, ki so v veliki meri povezane z budističnimi učenji, vendar so prilagojene specifičnemu kulturnemu in verskemu kontekstu Tibeta.
Novejši Starejši