Krompir




Ste vedeli o kromprirju?


Krompir (Solanum tuberosum) izvira iz Južne Amerike, natančneje iz območja današnjega Peruja, Bolivije in severnega Čila. Tam so ga gojili že pred približno 7.000 do 10.000 leti, predvsem starodavne andske civilizacije, kot so Inki. Krompir je bil pomemben vir prehrane v teh gorskih regijah zaradi svoje sposobnosti preživetja v zahtevnih podnebnih pogojih.

V Evropo so krompir prinesli španski osvajalci v 16. stoletju, po odkritju Amerike. Najprej so ga gojili v Španiji, nato pa se je postopoma razširil po vsej Evropi in kasneje po vsem svetu, kjer je postal ključna osnovna prehranska sestavina. Danes je krompir ena izmed najpomembnejših poljščin na svetu.


V Sloveniji krompir uporabljamo v različnih oblikah, od kuhanega, pečenega, pireja, do ocvrtega (pomfrit). Posebej priljubljen je krompir v solatah, kot je "krompirjeva solata", ki se pogosto postreže kot priloga pri prazničnih jedeh ali tradicionalnih obrokih, kot so koline.

RECEPT ZA PEČEN KROMPIR


Sestavine:

    1 kg krompirja
    3-4 žlice olivnega olja
    Sol (po okusu)
    Poprova zrna (po okusu)
    1 čajna žlička suhega origana ali timijana (neobvezno)
    2-3 stroki česna (neobvezno)

Navodila:

    Priprava krompirja: Krompir dobro operite in olupite (po želji). Lahko ga narežete na četrtine ali rezine, odvisno od vaših želja.

    Začinjanje: V večji skledi zmešajte krompir z olivnim oljem, soljo, poprom in suhim začimbam. Če uporabljate česen, ga sesekljajte na drobno in dodajte v mešanico.

    Pečenje: Krompir prenesite na pekač, obložen s papirjem za peko. Enakomerno ga razporedite.

    Temperatura: Pecite v predhodno ogreti pečici na 200 °C približno 30-40 minut, ali dokler krompir ne postane zlato rjav in hrustljav. Med pečenjem ga občasno premešajte, da se enakomerno zapeče.

    Postrežba: Pečen krompir lahko postrežete kot prilogo k mesu ali zelenjavnemu jedi, ali pa kot lahek obrok s solato.
Novejši Starejši